Dondurma Yemenin Diş Sağlığına Etkisi

  İnsanlar, dondurma yemenin diş sağlığına etkisi nedir bunu da merak ediyor. Dondurma dişler için zararlı mı? Bu yazıda dondurma yemenin diş sağlığına etkisi hakkında bilgi vereceğiz.

  Dondurma Yemenin Diş Sağlığına Etkisi

  Özellikle yaz aylarında dondurma yemek, bir çok kişinin vazgeçilmezleri arasında yerini alıyor. En çok dondurmaya çocuklar bayılıyor. Ancak insanlar, dondurma yemenin diş sağlığına etkisi nedir bunu da merak ediyor. Dondurma dişler için zararlı mı? Bu yazıda dondurma yemenin diş sağlığına etkisi hakkında bilgi vereceğiz.

  diş sağlığı soğuk yemek

  Soğuk & sıcak farklılıkları ve şekerli yiyecekler diş sağlığını olumsuz etkileyebilir.

  Diş Sağlığı ve Dondurma İlişkisi Nedir?

  Dondurma bildiğimiz gibi şekerli bir yiyecek ve içerisinde bol miktarda şeker barındırıyor. Diğer yandan dondurmanın soğuk bir yiyecek olması da diş sağlığına etki eden diğer bir etmen. Bu özellikleriyle dondurma yemenin diş sağlığına etkisi aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  Dondurmanın Dişlere Zararları Nelerdir?

  • İçerdiği şeker nedeniyle çürük oluşumuna neden olabilmektedir.
  • Soğuk bir yiyecek olmasından ötürü dişlerde hassasiyete neden olabilir.
  • Dondurmak yemek dişlerin çatlamasına neden olabilir.

  Dondurma yemek bu ve bunun gibi problemlere neden olabileceği gibi diğer yandan içerdiği kalsiyum bakımından dişleri güçlendirici etkiye de sahiptir. Özellikle çocukları için iyi bir alternatif olan dondurma, çocuğun kalsiyum ihtiyacının bir kısmını karşılayabilir. Ancak diğer yandan dondurmayı fazla miktarda tüketmek yarardan fazla zarar neden olacaktır.

  diş sağlığı ve dondurma

  Dondurma yemek diş çürüklerine neden olabilir!

  Dondurma yerken, yukarıda belirttiğimiz problemleri azaltmak ya da hiç yaşamamak için bir takım öneriler uygulanabilir. Bir sonraki başlıkta dondurma yerken nelere dikkat edebileceğinize dair öneriler mevcut.

  Diş Sağlığı İçin Dondurma Yerken Nelere Dikkat Edilmeli?

  Yukarıdaki başlıkta dondurma yemenin ağız diş sağlığına etkisi hakkında bilgi verdik. Dondurma yemek, çürük oluşumuna, dişte hassasiyete ve çatlamalara neden olabilir. Peki bu etkilere karşı nasıl önlem alabiliriz? İşte dondurma yerken uygulayabileceğiniz öneriler:

  • Öncelikle her zaman diş bakımınıza özen göstermeniz gerekiyor. Dişte görülen hassasiyetin ve çürüklerin önlenmesindeki en önemli nokta burası.
  • Dondurma yemeyi abartmamak gerekiyor. Hafta birkaç kez, bir iki top dondurma yemek ideal bir ölçü olarak görülebilir.
  • Dondurma yedikten sonra, bir miktar ılık su içmek, hem boğaz hem de diş sağlığı için önemli bir nokta.
  • Dondurma yemeden önce ya da yedikten sonra fazla sıcak bir şey yemek ya da içmek dişlerinizin çatlamasına neden olacaktır. Bu nedenle aşırı sıcak içecek ve yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor.
  • Dondurma gibi diğer şekerli yiyecek ve içeceklerden sonra dişin en az yarım saat içinde fırçalanması da oldukça etkili bir yöntem. Böylece dişlerin çürümesini engellemek daha mümkün olacaktır.
  • Uzmanlara göre dondurmayı ısırarak ya da kaşıkla yemek oldukça yanlış bir davranış. Dondurmayı ağızda eriterek yemek ise diş sağlığı için en iyi yol.
  • Dondurma tercihi de diş sağlığı için oldukça önemli bir konu. Şekersiz ya da az şekerli dondurmaları tercih etmek daha doğru bir hareket olacaktır.
  • Yine dondurma alırken fabrikasyon olanların yerine doğal dondurmalar tercih edilmeli. Hatta daha da iyisi dondurmayı evde kendinizin yapması. Evde yapılan dondurma ile şeker kullanımını en aza indirebilirsiniz. Yine doğal dondurmalar ya da evde yapılanlar kalsiyum açısından daha zengin olacaktır. Böylece dondurma zarardan çok yarar sağlayacaktır.
  BENZER YAZI :  Dil Sararması Neden Olur?

  Yukarıdaki önerileri uygulayarak dişlerinizi koruyabilir, güvenle dondurma yiyebilirsiniz.

  Kaynaklar:
  1. Çürük , Vikipedi Türkiye, https://tr.wikipedia.org/wiki/Çürük
  2. Diş Sağlığı, Türk Diş Hekimleri Birliği, https://www.tdb.org.tr/
  uyariUyarı metni: Sagliksiteniz.Com üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Sagliksiteniz.Com yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Sagliksiteniz.Com sorumlu değildir.
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.