Periodontoloji nedir? Periodontolog ne yapar?

  Periodontoloji nedir? Periodontolog ne yapar?

  Periodontoloji ne demek? Periodontolog ne yapar? Periodontolog ve diş eti uzmanı aynı şey mi? Periodontolog dolgu yapar mı? Gibi soruların cevapları bu yazıda yer almaktadır.

  Periodontoloji ne demek?

  Diş hekimliği eğitimi Türkiye’de 5 senelik bir eğitimdir. Bu eğitimin sonunda diş hekimi unvanını alırsınız. Bu unvan, tıp alanında 6 yıllık eğitimden sonra hekim unvanını almak gibidir. 5 yıllık eğitimden sonra, tıpta olduğu gibi diş hekimliği de farklı uzmanlık alanlarına ayrılıyor. Bu uzmanlık alanlarından biri de Ankara periodontoloji yani diş eti hastalıkları alanıdır. Diş hekimliği eğitimini bitirdikten sonra uzmanlık veya doktora sınavı ile periodontoloji Anabilim Dalında eğitim alanlar periodontolog veya Ankara diş eti uzmanı olurlar. Uzmanlık eğitimi 3-4 yıl süren bir eğitimdir.

  Periodontolog ne yapar?

  Periodontolog, periodontoloji alanında uzmanlık eğitimini bitirmiş diş hekimidir. Periodontoloji veya diş eti hastalıkları alanı, dişi çevreleyen bütün dokuları ele alan ve inceleyen bir bilim dalıdır. Dişi çevreleyen dokular, başlıca diş eti ve çene kemiğidir. Bu alanda diş eti ile ilgili hastalıklar ve sorunlar ele alındığı gibi çene kemiği ile ilgili alanlar da ele alınır. Diş eti ile ilgili hastalıklar/sorunlara örnek olarak diş eti kanaması, diş eti çekilmesi, diş eti büyümesi, diş eti enfeksiyonu olabilir.

  Çene kemiği ile ilgili ele alınan konular ise, çene kemiğinde erime, kemik eksikliği olan alanlarda kemik arttırma, İmplant cerrahisi, sinüs cerrahisidir.

  Periodontolog ve diş eti uzmanı aynı şey mi?

  ‘Periodontolog’ latince bir kelimedir. Anlamı, dişi çevreleyen dokularla ilgilenen kişi demektir. ‘Periodontolog’un Türkçe karşılığı diş eti uzmanıdır.

  BENZER YAZI :  Dondurma Yemenin Diş Sağlığına Etkisi

  Periodontolog dolgu yapar mı?

  Diğer sık sorulan sorulardan biri de ‘Periodontolog dolgu yapar mı?’ veya ‘Periodontoloji uzmanı kanal tedavisi yapar mı?’ soruları idi. Daha öncede bahseildiği gibi Ankara periodontolog olabilmek için öncelikle diş hekimliği eğitimini bitirmek gerekiyor. Dolayısıyla bir periodontolog diş dolgusu veya kanal tedavisi yapabilme bilgi ve donanıma sahiptir. Ancak bazı uzman hekimler bütün işlemleri yapmayı tercih ederken bazı uzman hekimler sadece kendi uzmanlık alanıyla ilgili tedavileri yapmaktadır. Bu durum kişinin çalıştığı kurum ve tercihine bağlıdır.

  uyariUyarı metni: Sagliksiteniz.Com üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Sagliksiteniz.Com yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Sagliksiteniz.Com sorumlu değildir.
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.