Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Şeyler

  Hamilelikte uzak durulması gereken şeyler bebeğin ve annenin sağlığı için çok fazla önem arz ediyor. Hamileyken yasak olan uzak durulması gereken besinler, hayvanlar ve diğerleri.

  Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Şeyler

  Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Şeyler bebeğin ve annenin sağlığı için çok fazla önem arz ediyor. Hamileyken yasak olan uzak durulması gereken besinler, hayvanlar ve diğerleri.

  Hamilelik dönemi tüm anne adayları için hayatlarını bebeklerini koruma üzerine değiştirmeye başladıkları dönemdir. Bir canlıyı dünyaya getirme sorumluluğuyla anneler çocukları için en doğrusunu yapmaya bu dönemden itibaren başlarlar. Hamilelik hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından kritik bir dönem olduğundan annenin bazı besinlerden ve hareketlerden uzak durması gerekmektedir.

  • Pastörize edilmemiş sütten üretilen ürünler

  Pastörize edilmemiş yoğurt, kaymak, peynir gibi ürünler düşük, erken doğum ve doğum anomalisi gibi durumlara yol açabilen Lysteria adlı bakteriyi içerebilmektedir. Bu nedenle hamilelikte bu ürünler tüketilmemelidir.

  • Çiğ veya az pişmiş et ürünleri

  Salam, sosis sucuk gibi fermente et ürünleri, midye, karides, istridye gibi kabuklu deniz ürünleri bebeklerde sağırlık, solunum sistemi hastalıkları, göz problemleri, sarılık gibi çeşitli hastalıklara sebep olan Toxoplasma adlı parazitin taşıyıcısı olabilmektedir. Özellikle hamileliğin ilk aylarında bu yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Benzer şekilde çiğ ya da az pişmiş yumurta da Salmonella içerebilmektedir. Bu nedenle yumurtanın mutlaka iyice pişirilerek tüketilmesi gerekmektedir.

  Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Şeyler
  • Kafeinli gıdalar

  Yüksek seviyede alınan kafein erken doğum ve düşüğe sebep olmakla birlikte demir emilimini azalttığından anemiye de yol açabilmektedir. Bu nedenle çay, kahve, kafeinli gazlı içecekler ve çikolata gibi gıdaların günlük 300mg’dan daha fazla kafein alımına yol açmayacak düzeyde tüketilmesi gerekmektedir.

  • Alkol ve sigara

  Alkol ve sigara yetişkinlerde bile çok kısa sürelerde pek çok rahatsızlığa yol açabilmektedir. Henüz gelişimini tamamlamamış fetüs üzerindeki etkisi ise çok daha ciddidir. Sakatlık, organ yetmezliği, doğum anomalisi gibi pek çok soruna sebep olan içki ve sigaradan hamilelik boyunca uzak durulmalı, sigarının dumanı dahi solunmamalıdır.

  • Saç boyası
  BENZER YAZI :  Göz Altı Torbaları Neden Oluşur?

  Saç boyası ve deri üzerinden emilip kana karıştığı bilinen diğer kimyasal kozmetik ürünler hamilelik süresince kullanılmamalıdır.

  • Temizlik malzemeleri

  Özellikle çamaşır suyu, kireç çözücü, tuz ruhu gibi yoğun kimyasallar içeren temizlik ürünleri ve kokulu deterjanlar hamilelik döneminde anne ve bebek sağlığına zarar verebilmektedir.

  • İlaçlar

  Hamilelik döneminde ilaç kullanımı mutlaka doktora danışarak yapılmalıdır. Doktorun önerisi olmadığı sürece vitamin bile kullanılmamalıdır.

  • Radyasyon yayan cihazlar

  Radyasyonun doğum kusurlarına yol açtığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sıkça kullanılan bilgisayar, cep telefonu, mikrodalga fırın gibi cihazlar düşük düzeylerde de olsa radyasyon yaymaktadır. Ayrıca röntgen cihazı ve X-Ray’lerden de uzak durulmalıdır.

  uyariUyarı metni: Sagliksiteniz.Com üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Sagliksiteniz.Com yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Sagliksiteniz.Com sorumlu değildir.
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.