Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Korunur?

  Diş Sağlığı Nasıl Korunur: Dişlerin çürümelere karşı dayanıp uzun yıllar boyu temiz ve bakımlı kalmalarını sağlamak için diş sağlığına özen gösterilmesi gerekmektedir.

  Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Korunur?

  Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Korunur? Dişlerin çürümelere karşı dayanıp uzun yıllar boyu temiz ve bakımlı kalmalarını sağlamak için diş sağlığına özen gösterilmesi gerekmektedir. Diş üzerine başlayan bazı hastalıklar iç organlara kadar ilerlemektedir. Bu nedenle diş sağlığına gereken özeni göstermeniz sağlığınız açısından da son derece önemlidir.

  Diş Sağlığı Nasıl Korunur

  Dişlerin çürümelere karşı dayanıp uzun yıllar boyu temiz ve bakımlı kalmalarını sağlamak için diş sağlığına özen gösterilmesi gerekmektedir. Diş üzerine başlayan bazı hastalıklar iç organlara kadar ilerlemektedir. Bu nedenle diş sağlığına gereken özeni göstermeniz sağlığınız açısından da son derece önemlidir.

  Ağız ve Diş Sağlığı

  Ağız ve Diş Sağlığını Koruma Önerileri

  • Dişlerde görülen çürümelere karşı derhal önlem alınmalıdır. Küçük çürükler dikkate alınmadığında daha fazla büyüyerek diş kayıplarına neden olabilmektedir.
  • Diş fırçalamaya ek olarak ağız çalkala suyu da kullanılmalıdır. Ağız kokusunu önleme konusunda da başarılı olan ağız temizleme suları kaliteli markalardan tercih edilmelidir.
  • Diş fırçalama tekniklerini öğrenip dişlerinizi doğru biçimde fırçalamalısınız. Dişlerinizin sadece önünü değil, arka kısımlarını da fırçalamalısınız. Diş fırçalarken çok bastırmadan her bölgeye eşit olarak ulaştığından emin olmalısınız.
  • Diş fırçası seçimi çok önemlidir. Sert ve kalın kıllara sahip olan fırçalar diş etlerinin kanamasına ve dişlerin üst tabakasının çizilmesine neden olur. Oluşan bu çizikler zamanla aşınarak çürük oluşumuna neden olur.
  • Dişlerinizin arasında kalan besin atıklarını gidermek için diş iplerinden faydalanmalısınız. Yabancı cisimlerle dişinizin arasını kurcalamak diş ve diş etlerinize zarar verecektir.

  Uzmanlar, ağız ve diş sağlığının korunması için dişlerin günlük olarak düzenli şekilde fırçalanması gerektiğini belirtiyorlar. Aşırı şekerli gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Erken yaşlarda diş problemleri ortaya çıkması, beraberinde gelişim bozukluklarını da getirecektir.

  BENZER YAZI :  Ağız Kokusu Neden Olur?

  Asitli ve şekerli besinler ağız içindeki miktoorganizmaların etkilerini arttırmaktadır. Sert kabuklu fındık, Antep fıstığı gibi kuruyemişler dişlerle kırılmamalıdır. Ağız ve diş sağlığınız için dişlerinizle sert cisimleri kırmaya çalışmamalısınız, bu tür davranışlar diş minesinin çatlamasına ve ağız içindeki bakterilerin çoğalmasına neden olmaktadır.

  uyariUyarı metni: Sagliksiteniz.Com üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Sagliksiteniz.Com yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Sagliksiteniz.Com sorumlu değildir.
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.