Topuklu Ayakkabı Giymenin Zararları Nelerdir?

  Topuklu Ayakkabı Giymenin Zararları Nelerdir?

  Topuklu ayakkabı giymenin zararları kadınların çoğu tarafından kabul edilmemektedir. Topuklular birçok kadının özgüvenli ve çekici hissetmesini sağlayan ayakkabılardır. Nitekim sürekli olarak tercih edildiğinde ise topuklu ayakkabılar omurgaya zarar verebilmektedir.

  Topuklu ayakkabı giymek özellikle genç kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Özel günler başta olmak üzere kadının özel hissettiği her anda topuklu ayakkabılar kutudan çıkmaktadır. Nitekim farklı tarzlarda çeşit çeşit topuklu ayakkabı modelleri de bulunmaktadır. Bu nedenle de topuklu ayakkabı bazı kadınlar için sürekli tercih edilen bir ayakkabı çeşididir. Ancak topuklu ayakkabı giymenin zararları konusunda maalesef toplumda bilgi eksikliği bulunmaktadır.

  Topuklu ayakkabıların omurgaya zararları

  Topuklu ayakkabıların omurgaya zararları konusunda kadınlar tereddüt yaşamaktadır.

  Topuklu Ayakkabı Giymenin Zararları Nelerdir?

  Kadınların en büyük tutkularından biridir ayakkabılar. Geçmişten günümüze yüzyıllardır gerek daha uzun görünmek için gerekse daha güzel hissetmek için topuklu ayakkabı kullanılmaktadır. Stiletto, dolgu topuk, platform topuk gibi birçok topuklu ayakkabı çeşidi vardır.

  Kadınların büyük bir kısmı kıyafetlerini tamamlamak adına bu yüksek topuklu ayakkabıları tercih ederler. Acı vermesinden dolayı yürümekte zorluk çektirmesine rağmen kullanımı oldukça yaygındır. Fakat her güzel şeyin bir bedeli vardır derler ya. Yüksek topuklu ayakkabı giymenin de bir bedeli var ne yazık ki. Hatta uzun süreli kullanımda verdiği zararlar sadece ayaklarınızla kalmıyor, tüm vücudunuzu kapsıyor.

  Yüksek topuklu ayakkabılar kadınlara cazip gelen bir ürün. Her neye sebep olursa olsun, giyimi rahat olmasa dahi giymeye devam edecek birçok kadın vardır bundan eminiz. Ama en azından topuk boyunun 5 cm’yi aşmayan ayakkabıları tercih etmelisiniz. Uzun süreli ayakta kalmanız gereken yerlerde kullanmamalısınız. Birkaç saatten fazla yüksek topuklu ayakkabı giymemeye dikkat etmelisiniz. Rahatsız hissetmenize ve ileride oluşabilecek sağlık sorunlarına değecek mi üzerinde iyice düşünmelisiniz.

  topuklu ayakkabının zararları

  Omurga sağlığı üzerinde topuklu ayakkabı tercihleri etkili olmaktadır.

  Topuklu Ayakkabı Giymenin Omurgaya Zararları

  En sık görülen topuklu ayakkabı giymenin zararı başparmak yamulması gelmektedir. Oldukça ağrılı olan bu durum ilerlediği takdirde çözüm ameliyat oluyor. Özellikle bacak kaslarında olmak üzere kaslarda ağrı oluşturur. Ayak kemiklerinde şekil bozukluklarına neden olabilen yüksek topuklu ayakkabılar denge problemleri oluşturabilmekte. Denge sorunları ayak bileğinin burkulmasına neden olabilmektedir. Hatta burkulma sırasında kırıklar bile oluşabilmektedir.

  Vücudun dengesini sağlamada etkin rol oynayan ve bacak kaslarının kasılıp gevşemesine neden olan aşil tendonunda hasara neden olabilir. Topuğun uzunluğu arttıkça bacak kaslarına uygulanan basınç artar. Basınç arttıkça yıpranma ve vücuda verilen hasar da kat kat artıyor. İş hayatında ve günlük hayatta topuklu ayakkabı giyen ve bundan asla vazgeçmeyen kadınlar dikkat! Çünkü uzun dönemde sorunlar birikir, omurga sağlığını tehdit edecek boyutlara ulaşabilir.

  BENZER YAZI :  Menstrüasyon: Genel Bir Bakış

  Düz tabanlı ayakkabılar da hiç masum değil!

  Yüksek topuklu ayakkabıların birçok sağlık sorununa neden olabileceğinden bahsettik. Durum böyle olunca insanda “Düz tabanlı ayakkabılar sağlıklı, onları giymeliyiz.” gibi bir algı oluşuyor. Ama hayır, aslında doğru değil. Düz tabanlı ayakkabılar da yüksek topuklu ayakkabılar gibi ayak anatomisine uygun değildir. Sivri burunlu ve ayak parmaklarını sıkıştıran ayakkabılar da aynı şekilde kullanılmamalıdır. Ortopedik açıdan uygun olmayan ayakkabılar tercih edilmemelidir.

  Topuklu Ayakkabı Doğru Sağlıklı Kullanımı Nedir?

  Topuklu ayakkabıdan asla vazgeçmem diyenler, sizleri de unutmadık. Yüksek topuklu ayakkabı giymekte ısrarcıysanız bu bölümü dikkatli okumalısınız. 

  Ayağı rahatsız eden ayakkabıları çeşitli nedenlerden ötürü giymek zorunda kalıyorsanız olası sorunları önlemeniz gerekiyor. Gayet basit birkaç uygulamayla ayaklarınızı rahatlatmak mümkün.

  1. Ayaklarınızı yıkayın ve yumuşamaya hazırlayın.

  Öncelikle ayaklarınızı ılık suda yıkamalısınız.

  2. Yük altındaki parmaklarınızı rahatlatın.

  Bir havlu yardımıyla kuruttuktan sonra elinizin başparmağı ile yuvarlaklar çizerek nazikçe masaj yapmalısınız.

  3. Ayaklarınızı yukarıda tutun.

  Bir diğer önerimiz ise ayaklarınızı bacaklarınızla birlikte yukarı kaldırmanız. 30 saniye boyunca stabil kalmalısınız.

  4. Ayak ve bacaklarınızda biriken vücut yükünü gövdenize dağıtın.

  Böylece tüm gün ayaklarınızda biriken kanın gövdenize dönmesine yardımcı olacaksınız.

  Yüksek topuklu ayakkabı giymek omurga sağlığını tehdit eder mi?

  Evet uzun süre yüksek topuklu ayakkabı giymek sağlığınızı olumsuz etkilemektedir. Özellikle vücut postürünü koruyamayan kişiler veya engebeli bölgelerde topuklu giyenler omurga ve bacak – kalça eklemleri konusunda risk altındadır.

  Sürekli topuklu ayakkabı giymek yanlış mı?

  Sürekli topuklu ayakkabı giymek doğrudan yanlış değildir. Ancak ayak sağlığının korunması için topuklu ayakkabı giyerken çeşitli materyaller tercih edilebilir. Sürekli topuklu giyenler için öneriler; ayak nemlendirici krem, jel ortopedik tabanlık ve ayakkabı içini pudralamak olacaktır.

  Kimler topuklu ayakkabı giyemez?

  Topuklu ayakkabılar omurga ve kemikler üzerinde stres oluşturmaktadır. Bu nedenle sakatlık yaşayan kişilerin topuklu ayakkabı giymesi tavsiye edilmemektedir. Ayrıca ayak sağlığı açısından sorun yaşayan kişiler de topuklu ayakkabı giyemezler.

  Topuklu ayakkabı giyerken ayağım acıyor ne yapabilirim?

  Topuklu ayakkabı giyerken ayak acıması konusunda iki ihtimal bulunmaktadır. Ya sorun kullanılan ayakkabının kalitesindedir ya da kullanan kişinin vücudu buna hazır değildir. Özellikle ikinci ihtimal konusunda kadınlar ayakkabıyı giymeden önce hazırlık yapmaktadır. Ayak acımaması için yapılacaklar ise ayağın nemlendirilmesi, ayakkabının genişlettirilmesi, topuklu ayakkabı kayışı kullanılması ve yürüme şeklinin değiştirilmesidir.

  Topuklu ayakkabı ile nasıl rahat edilir?

  Topuklu ayakkabının rahat giyilmesi için ayakakbılar kalıba oturtulabilmektedir. Yahut alternatif olarak ayakkabıların soğuğa bırakılması tavsiye edilmektedir. Böylelikle ayakkabının kalıbı biraz genişlemekte ve ayak rahatlıkla girmektedir. Ayrıca topuklu ayakkabının rahat olması için talk pudrası tavsiye edilmektedir.

  uyariUyarı metni: Sagliksiteniz.Com üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Sagliksiteniz.Com yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Sagliksiteniz.Com sorumlu değildir.
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.