Zumbani Bitkisi Nedir? Sağlığa Yararları Nelerdir?

  Zumbani Bitkisi Nedir? Sağlığa Yararları Nelerdir?

  İlk aşı serisini alan Zimbabve’de insanlar “Zimbani” adlı bu bitkinin korona virüsüne karşı savaşmasını umdular. Nyson Mhaka adlı bir Zimbabweli, aileleri ile birlikte bitkileri kaynatıp su içtiklerini söyledi. Dedi ki: “Zimbabwe iyileşmemize yardım etti. O bitkiyi kullanmazsak öleceğiz.” Uzmanlar bu bitkinin hiçbir faydası olmadığını söylüyor.

  Zumbani Bitkisi Faydaları

  Zumbani, hastalığı iyileştirmemize yardımcı oldu ve bu bitki kullanılmazsa ölürüz.  Zimbabveli bir gazeteci olan 33 yaşındaki Constance Makoni de annesini bu bitki ile iyileştirdiğini iddia etti. Makoni, Kovid-19 ailesine günde bir veya iki kez Zumbani çayı verdiğini söyledi.

  Solunuma iyi geliyor

  Doktorlar ve şifalı bitkiler bilgi paylaştı.Birçok Afrika ülkesinde (özellikle Zimbabve’de) yetiştirilen Zumbani bitkilerinin Kovid-19 hastalarını iyileştirebileceğine dair bir kanıt yok ancak bu bitki çalılara benziyor ancak solunum yolu hastalıklarını tedavi edebiliyor. Zimbabwe’li bir doktor olan Henry Madzorera, şöyle söyledi: “Zumbani bitkisine bir şans verebilirsiniz. Sadece batı tıbbına güvenmemeliyiz, aynı zamanda birçok bitkiyi de denemeliyiz.” Dedi. Madzorera, büyük ilaç firmalarının Afrika şifalı bitkilerle ilgilenmediğini fark ederek, “Zumbani’yi uzun süredir kullanıyoruz. Yararlı olduğunu düşünen olursa kabul edebiliriz.” Masa şeklinde konuştu. Bitkisel Uzman Sarudzai Javaza, bitkinin Kovid-19 takviyesi olarak kullanılabileceğini söyledi.

  zumbani bitkisi, covid-19

  Öte yandan şifalı bitkiler, Kovid-19’a faydalı olduğunu iddia ederek Zumbani bitkilerini satmaya devam ediyor. Afrika ülkelerinden Zimbabwe halkının yeni tip corona virüsü (Covid-19) tedavi etmek için “Zimbani” adlı bir bitki kullandığı söyleniyor. 52 yaşındaki Nyson Mhaka ve 47 yaşındaki eşi Gertrude, geçen yıl aralık ayında yakalanan Covid-19’u yendiklerini iddia etti ve Barney’i “sihirli bitki” olarak övdü. Mka yaptığı açıklamada, “ Zombani iyileşmemize yardım etti, o bitkiyi kullanmazsak ölürüz. ” Mhaka, kızları nedeniyle bu tedaviye geçtiklerini ve bitkiyi kaynatıp su içtiklerini ve ardından toparlanmaya başladıklarını açıkladı. Zimbabveli bir gazeteci olan 33 yaşındaki Constance Makoni de annesini bu bitki ile iyileştirdiğini iddia etti. Makoni, iyileşmeleri için günde bir veya iki kez Covid-19 alan ailesine Bonny çayı verdiğini söyledi.

  BENZER YAZI :  Ekinezyanın Faydaları

  İyileştirdiğine Dair Herhangi Bir Kanıt Yok

  Doktorlar ve şifalı bitkiler bilgi paylaştı.Birçok Afrika ülkesinde (özellikle Zimbabwe’de) yetişen çalı benzeri Zumbani bitkilerinin Covid-19 hastalarını iyileştirebileceğine dair bir kanıt yok, ancak bu bitki solunum yolu hastalıklarına iyi geliyor.

  Batı Tıp’ına Güvenemeyiz

  Zimbabwe’li bir doktor olan Henry Madzorera, “Zumbani bitkisine bir şans verebilirsiniz. Sadece batı tıbbına güvenmemeliyiz, birçok bitkiyi deneyebiliriz.” Dedi. Madzorera, büyük ilaç firmalarının Afrika otlarıyla ilgilenmediğini fark ederek, “Zumbani’yi uzun süredir kullanıyoruz. Yararlı olduğunu düşünen varsa kabul edebiliriz.” Dedi.

  Destekleyici Nitelikte Tüketilebilir

  Çinli Doktor Sarudzai Javaza, bitkinin Covid-19 için ek olarak kullanılabileceğini söyledi. Öte yandan şifalı bitkiler, Covid-19’a faydalı olduğunu iddia ederek Zumbani bitkilerini satmaya devam ediyor. İki gün önce, ilk aşı grubu 14 milyondan fazla nüfusa sahip Zimbabve’ye teslim edildi. Çin’den ilk olarak 200.000 doz aşı alan Çin, önümüzdeki ay 600.000 doz aşı almayı planlıyor. Zimbabwe, nüfusunun%60’ını aşılamak için 100 milyon ABD doları ayırdı ve Çin, Mısır ve Ekvator Ginesi’nden aşı alan ilk Afrika ülkelerinden biri oldu. Şu ana kadar ülke 35.000’den fazla Covid-19 vakası ve 1.400 ölüm tespit etti.

  Zumbani Bitkisi ile Bitkisel Tedavi

  Bitkiler, zamana meydan okuyan işleme araçlarıdır. Bu nedenle bitkisel tedaviler tüm dünyada kabul görmekte ve kullanılmaktadır. Bitkilerin etkilerinden bahsedecek olursak; bazıları ilaçlara benzer etkiler gösterir ve vücut fonksiyonlarını geliştirir. Bazı şifalı bitkiler toksik atıkların (toksinler) vücuttan atılmasına yardımcı olur. Örneğin meyan kökü ve ginseng, kansere faydalı olan güçlü antioksidanlardır. Ekinezya ise soğuk algınlığı ve soğuk algınlığının ilk belirtileri sırasında alınan bir bitki çayıdır. Kamu deneyimi, bu hastalıkları baştan önleyebileceğini kanıtladı.

  Şifalı bitki çaylarının yanı sıra aroma tedavisi (aromaterapi) alternatif tedavi olarak uygulanan yeni nesil tedavilerden biridir. İnsanlar her aşamada kendi sağlıklarına ve ihtiyaçlarına özen gösterirler. Elbette hastalığın tedavisi bir uzman tarafından yapılmalıdır. Aynı şekilde uzmanların önerdiği otlar kullanılmalıdır. Bitki çayı bu durumda etkili bir ilaç olduğu için yan etkileri olabilir.

  uyariUyarı metni: Sagliksiteniz.Com üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Sagliksiteniz.Com yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Sagliksiteniz.Com sorumlu değildir.
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.