Gözde Çapak Neden Olur Nasıl Geçer?

  Gözlerde ortaya çıkan çapak nedenleri ve tedavisi hakkında sizleri bilgilendirdik. Makalemizde hem bebeklerde göz çapağı nedenleri ve tedavisi.

  Gözde Çapak Neden Olur Nasıl Geçer?

  Gözde Çapak Neden Olur Nasıl Geçer? Gözlerde ortaya çıkan çapak nedenleri ve tedavisi hakkında sizleri bilgilendirdik. Makalemizde hem bebeklerde göz çapağı nedenleri ve tedavisi hem de yetişkinlerde gözde çapak sebepleri ve nasıl geçer sorularının yanıtlarına ulaşacaksınız.

  Sabah uyandıktan sonra çoğu kişi gözünde çapak olduğunu fark eder ve bu durum biz uykudayken gerçekleşir. Sebebi ise uykudayken gözyaşları kanalıyla nemlenen gözlerde, nemin sabaha kadar kurumasıdır. Ancak uyandıktan sonra, gün içerisinde gözlerde sümük benzeri, yoğun kıvamda, renkli bir çapaklanma husule geliyor ve net görmeyi engelliyorsa, bu durumda enfeksiyon gibi faktörler düşünülür. Gözde çapak nedenlerini bilmek çözüm bulmayı kolaylaştıracaktır ancak her koşulda, özellikle de çapakla birlikte gözlerde kızarma, yanma, bulanıklık benzeri başka belirtiler de varsa, mutlaka bir doktora görünmek en iyisidir.

  • Göz İltihabı
  • Göz Alerjileri
  • Göz Kuruluğu
  • Kornea Ülseri

  Bebeklerde göz çapaklanması neden olur?

  Göz çapaklanması meselesi da bebeğinizin ilk haftalarında karşılaştığı sorunların başında gelmektedir. Daha doğrusu yetişkinlerde de oluşabilen bu sorunun gözyaşı kanalının tıkanmasından husule gelir. Bilindiği gibi gözyaşı gözün, kendi çukurunda rahat hareket etmesine muavenet eder. Buradaki işlevini gördükten sonra gözyaşı kanalları yolu ile burun içine akar. İşte, bu noktadaki bir tıkanıklık çapaklanma şeklinde tarif edilir.

  Bebeklerde göz çapaklanması

  Yetişkin ve Bebeklerde Gözde Çapak Nasıl Geçer?

  Bebeklerde görülen göz çapaklanmasının tedavisi ekseri ilk 6-9 ayda kendiliğinden geçiş gösterir. Uzman bir hekimin tavsiyesi üzerine hekiminiz tarafından size gösterilen şekilde bebeğinizin gözaltına masaj yaparak kanalın açılmasını kolaylaştırabilir ve bu sayede bebeklerde görülen göz çapaklanmasının geçmesi daha da kısa zamanda ve kolay olur. Eğer tedaviye yanıt alınmazsa, hekiminize başvurunuz. Bu gibi durumlarda çelik sonda müdahalesi ile kanalın açılması sağlanıyor.

  BENZER YAZI :  Göz Kuruluğu Neden Olur Tedavisi Nasıldır?

  Yetişkinlerde husule gelen göz çapaklanması kendinden geçebilecek zararsız bir şey olabileceği gibi enfeksiyon kaynaklı bir rahatsızlık da olabilir, kesinlikle tedavisi ihmal edilmemelidir. Yetişkinlerde göz çapaklanması tedavisi yapılmadığı sürece daha büyük rahatsızlıklara yol açabildiğinden, bu gibi durumlarda mutlaka uzman bir hekime muayene olmak gerekir.

  uyariUyarı metni: Sagliksiteniz.Com üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Sagliksiteniz.Com yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Sagliksiteniz.Com sorumlu değildir.
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.