Kemoterapi İşe Yarıyor mu?

  Bir takım kanser hastalıklarının tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçlarının işe yaramadığına dair bazı düşünceler mevcuttur.

  Kemoterapi İşe Yarıyor mu?

  Kemoterapi İşe Yarıyor mu? Bir takım kanser hastalıklarının tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçlarının işe yaramadığına dair bazı düşünceler mevcuttur. Kemoterapi ilaçları kanser hücrelerinin yok edilmesini sağlar. Fakat sağlıklı hücrelerde kemoterapi tedavisi sırasında zarar görebiliyor.

  Kısacası kemoterepi bir yandan onarıyor, bir yandan da birçok organı olumsuz etkiliyor. Ancak bu durum her hastada aynı değildir. Bazı hastalarda bu tür etkileri bulunuyor.

  kemoterepi

  Akılcı ilaç kullanımı her hastalıkta önemli ancak, yaptığı ağır yan etkiler göz önüne alındığında kanser tedavisinde bu durumun önemi daha fazla artıyor. Zaman zaman bazı hastalar, doktorlarının kendilerine veya yakınlarına gereksiz ilaç yüklediği ve boş yere kemoterapi uyguladığı yönünde düşüncelere kapılıyor. İstanbul Bilim Üniversitesi tarafından Bolu’da yapılan 6. Onkoloji Günleri’nde dikkat çekilen konulardan biri de akılcı ilaç kullanımı oldu.

  Tıbbi Onkolog Yrd. Doç. Dr. Çetin Ordu, akılcı ilaç kullanımının medikal onkolojinin en önemli konularından biri olduğunu söyledi. “Kemoterapinin toksik etkilerini biliyoruz, dolayısıyla gereksiz kemoterapi vermek, hastaları gereksiz yere bu toksik yan etkilere maruziyete neden olabilir” diyen Dr. Ordu, hangi ilacın, hangi hastada etkili olacağının henüz tam olarak bilinmediğini aktardı, “Bugün gelinen noktada tüm bilimsel çalışmalara rağmen bir grup hastada kemoterapinin ne kadar fayda getirdiği tam olarak anlaşılamamıştır. Buna rağmen ya da küçük katkılar nedeniyle hastalara kemoterapi verildiği durumlar söz konusu olabiliyor” dedi.

  uyariUyarı metni: Sagliksiteniz.Com üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Sagliksiteniz.Com yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Sagliksiteniz.Com sorumlu değildir.
  BENZER YAZI :  Kolon ve Rektum Kanseri Tedavisi
  ETİKETLER: ,
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.