Cilt Kanseri Nasıl Meydana Gelir?

  Daha çok açık ve hassas tene sahip olanlarda görülen cilt kanseri, bilhassa da yaz aylarında aşırı güneş ışığına maruz kalanlarda ortaya çıkmaktadır.

  Cilt Kanseri Nasıl Meydana Gelir?

  Cilt Kanseri Nasıl Meydana Gelir? Daha çok açık ve hassas tene sahip olanlarda görülen cilt kanseri, bilhassa da yaz aylarında aşırı güneş ışığına maruz kalanlarda ortaya çıkmaktadır. Cilt kanserinin meydana gelmesi son derece ciddi ve tedavi isteyen bir durumdur. Peki, cilt kanseri nasıl oluşur?

  Cilt kanserinden korunmak ve cilt kanserine karşı önlem almak için yapılması gereken en önemli şeyleri başında, yaz aylarında aşırı güneş ışığından uzak durmak geliyor. Bilhassa da beyaz tenli kişiler güneşten kaçınmalıdır. Cilt kanserini işaret eden bulgular fark edilir edilmez, cilt kanserinin daha da çok yayılmasını önlemek için mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Cilt kanserinin oluşumu ve meydana gelme nedenleri hakkında makalemizden bilgi edinebilirsiniz.

  İnsanlarda sıklıkla karşılaşılan kanser türlerinden bir tanesi de cilt kanseri olmaktadır. Bu kanser çeşidi genellikle baş ve boyun bölgesinde ortaya çıkmakla birlikte vücudun farklı bölgelerinde de oluşabilmektedir. Cilt kanseri derinin güneş gören bölgelerinde daha sıklıkla görülmektedir. Bu yüzden mümkün olduğunda güneşten uzak durmak gerekir, bu sayede kanser riskini azaltmış oluruz.

  Cilt kanseri oluşumunu engellemek için bazı konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bazı insanların bu kansere yakalanma riskleri daha fazladır. Özellikle yaz aylarında açık havada çalışan ya da dışarıda fazla vakit geçiren kişilerin cilt ile ilgili hastalıklara ve kansere yakalanma riski daha fazladır.

  Cilt kanseri

  Açık ve beyaz renkli tene sahip olan kişilerde cilt kanserine yakalanma ihtimali yüksek olan kişiler arasındadır. Ayrıca vücudunda fazla sayıda çili ve beni olan kişiler, kendisinden önce ailesindeki bireylerden bir tanesinde cilt ile ilgili kanser geçirmiş olan kişiler, bazı kimyasal maddelere uzun süre maruz kalmış kişiler diğer insanlara göre cilt kanseri hastalığına yakalanma konusunda risk taşıyan gruplar arasında kalmaktadır.

  BENZER YAZI :  Kanser Taraması Hangi Bölümde Yapılır?

  Cilt konusundaki kanserler üç farklı şekilde ortaya çıkmaktadır. Bazal Hücreli Kanser (BCC) , Squamöz Hücreli Kanser (SCC) ve Malign Melanom cilt kanseri çeşitleridir. Bahsettiğimiz cilt ile ilgili kanser çeşitlerinden en tehlikeli ve en öldürücü olan kanser çeşidi Malign melanom şeklidir. Kanser erken teşhis edildiğinde tamamen tedavi edilebilir ancak tedavi için geç kalındığında çok kısa bir süre içerinde tüm vücuda yayılır ve öldürücü olabilmektedir.

  Malign melanom kişilerin normal derilerinin üzerinde siyah ya da mor lekeler şeklinde ortaya çıkabildiği gibi, vücuttaki benlerden kaynaklanan sebepler neticesinde de gelişebilmektedir. Bazal hücreli karsinoma, malign melanom kadar tehlikeli değildir ve hızla yayılmaz ancak yine de tedavi edilmesi gereken bir kanser çeşididir. Squamöz hücreli karsinoma genellikle açık tenli kişilerde görülen kanser çeşididir. Kulak, dudak ve yüz üzerinde görülür.

  Toplumumuzda cilt kanseri ile ilgili bazı bilgiler yanlış bilinmekte ve değerlendirilmektedir. Bu durum insanların yanlış düşünmelerine ve hareket etmelerine sebep olmaktadır. Kişiler solaryum ile bronzlaşmanın sağlıklı olduğunu düşünürler. Hatta genç kişiler toplum önünde sürekli olarak takip ettikleri ünlülerden esinlenerek sıklıkla solaryuma girmektedirler. Ancak solaryuma giren kişiler cilt kanserine yakalanma açısından diğer insanlara göre daha fazla risk altında olmaktadırlar. Çünkü insanlar normal güneş ışığından çok daha fazlasını solaryumda alırlar.

  Halk arasında yanlış bilinen bilgilerden bir tanesi de koyu tenli kişilerin cilt kanseri hastalığına yakalanmamaları ile ilgilidir. Bu bilgi kısmen doğru olsa da koyu tenli kişilerin kansere yakalanma ihtimallerinin olmadığını göstermez. Sadece açık tenli insanlar koyu tenli insanlara göre fazla risk altındadırlar. Bulutlu havalarda güneşin insanların derilerine zarar vermediği bilgisi de yanlıştır. Güneş ışınlarının büyük bir kısmı bulutlardan geçerek insanlara kadar ulaşır.

  uyariUyarı metni: Sagliksiteniz.Com üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Sagliksiteniz.Com yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Sagliksiteniz.Com sorumlu değildir.
  ETİKETLER: ,
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.