Ağız Kanserinden Korunma Yolları

  Zararlı hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesi sonucu husule gelen kanser hastalıkları arasında günümüzde görülme olasılığı giderek artmaya başlayan bir kanser çeşidi de ağız kanseridir.

  Ağız Kanserinden Korunma Yolları

  Ağız Kanserinden Korunma Yolları. Zararlı hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesi sonucu husule gelen kanser hastalıkları arasında günümüzde görülme olasılığı giderek artmaya başlayan bir kanser çeşidi de ağız kanseridir. Peki, ağız kanserinden korunmak için ne yapmalı, ağız kanserine karşı nasıl önlem almalı?

  Ağız içinde, dudak ve diş etlerinde şişlikler ile kendini belli eden ağız kanserinde açıklanamayan ağız kanamaları da görülmektedir. Aynı zamanda sert kütleler ve topaklanma tarzı şişliklerde ağzın çeşitli bölgelerinde kendini hissettirir. İyileşmesi geciken ve bir türlü iyileşecekmiş gibi görünmeyen yüz, boyun ve ağız yaraları da ağız kanserinin belirtileri arasındadır.

  Ağız kanserinde diğer belirtiler

  • Ağızda kadifemsi beyaz, kırmızı, ya da (beyaz ve kırmızı) lekeler, benekler
  • Yüzde ağız çevresinde uyuşma, ağrı
  • Boğazınızda bir şey kalmış gibi yutkunmada zorluk.
  • Çiğneme, konuşma, dil ve çeneyi hareket etmekte zorlanma
  • Ses kısıklığı, kronik boğaz ağrısı
  • Kulak ağrısı
  • Belirgin kilo kaybı
  Ağız kanserinde diğer belirtiler

  Ağız Kanserinden Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

  * Ağız kanseri olma riski bulunan veya ağız kanserine yakalanmak istemeyen kişilerin dikkat etmesi gereken önemli hususların başında kimyasallar barındıran, ruj, parlatıcı gibi kozmetik ürünlerinden uzak durmak geliyor. Aynı zamanda sigara kullanmakta ağız kanserini tetiklemektedir. Bu nedenle sigaradan da uzak durulması tavsiye edilir.

  * Ağız kanserinden korunma yollarından biri de, her hastalığın ana sebeplerinden biri olan stresten uzak durmaktır. Stres birçok rahatsızlığın husule gelmesine neden olmaktadır, ağız kanseri de bunlardan biridir.

  * Kötü yaşam şartlarından uzak durmak, ağız hijyenine özen göstermek gerekiyor. Oral sekste ağız kanseri nedenlerinden olduğu için, uzmanlar oral seksten uzak durmayı öneriyor.

  * Alkol özellikle bira ve sert likörler ağız kanserine davetiye çıkaran içkilerdir, oldukça az tüketmeye özen gösterin, mümkünse hiç kullanmayın.

  BENZER YAZI :  Kanser Taraması Hangi Bölümde Yapılır?

  * Aile fertlerinizde, yakın akrabalarınızda, dede, nine gibi sizden üst kuşaklarda ağız kanseri vakası görüldüyse, maalesef siz de risk altındasınız. Bu sebeple önlem almalısınız. En az senede bir kez çekap yaptırmalı veya bir doktorun kontrolü altında olmalısınız.

  uyariUyarı metni: Sagliksiteniz.Com üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Sagliksiteniz.Com yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Sagliksiteniz.Com sorumlu değildir.
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.