Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Altın Kurallar

  Cildiniz ne kadar bronzlaşmış ise o kadar hasar görmüş anlamına gelmektedir. Bu durumda ise akla gelen soru sağlıklı bronzlaşma nedir sorusudur.

  Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Altın Kurallar

  Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Ne Yapılmalı

  Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Altın Kurallar. Cildiniz ne kadar bronzlaşmış ise o kadar hasar görmüş anlamına gelmektedir. Bu durumda ise akla gelen soru sağlıklı bronzlaşma nedir sorusudur. Doğru tekniklerle sağlıklı bronzlaşmak mümkün.

  Yaz ayları tatil ayları olup bu dönemlerde deniz kenarında güneşlenmek ve doğal şekilde bronzlaşmak en çok hoşumuza giden şeylerden biridir. Tabi bronzlaşma ile birlikte ışıl ışıl eden esmer bir ten hemen herkesin en büyük ideallerinden birisidir. Bununla birlikte bronzlaşma hakkında yanlış bilinen ise derinin bu şekilde renk değiştirmesinin sağlıklı bir cildi ile ilişkilendirilmesidir. Oysa derideki bu renk değişimi uzmanlar tarafından ciltte oluşmuş hasar olarak değerlendirilmektedir.

  Yani cildiniz ne kadar bronzlaşmış ise o kadar hasar görmüş anlamına gelmektedir. Bu durumda ise akla gelen soru sağlıklı bronzlaşma nedir sorusudur. Bu soruya yanıt verebilmek için uzmanların açıklamalarına kulak vermek gerekir. Bunun yanında sağlıklı bronzlaşabilmek için de altın kuralları uygulamak gerekir. Ciltte güneş ile birebir temas sonucu D vitamini kaybı oluşmaktadır. Bu nedenle de cildin nem dengesi bozulmaktadır.

  Özellikle de yaz aylarını girilen dönemlerde güneş ışınlarının daha dik açı ile geliyor olmasına bağlı olarak derideki vitamini kaynağı olan madde güneş tarafından aktif D vitaminine dönüştürülmektedir. Bu da vücuttaki kalsiyum dengesi ile kemik gelişmesini sağlamaktadır. Özellikle çocuklar ve yaşlılar için D vitamini çok önemli olup güneş banyoları yapmaları onlar için çok faydalı olmaktadır.

  Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Altın Kurallar

  Ayrıca sedef benzeri bir cilt hastalığınız var ise güneş ışınları bu cilt hastalıklarına da iyi gelmektedir. Yani kısacası güneş D vitamini açısından vücudun ihtiyaç duyduğu bir şeydir. Yalnız bunun dozunun çok iyi ayarlanması gerekir. Güneşli birebir temas etmek yerine sağlıklı bir biçimde güneşin ışınlarından faydalanmak gerekir ki bunun içinde bronzlaşma hakkında doğru bilinen yanlışlar nelerdir bu konunun bilinmesi gerekmektedir. Bular da şu şekilde sıralanabilir.

  1 – Bronz bir ten daha güzel görünmektedir.

  Tam tersini bronzlaşmak güneşle birebir temas olduğu için yüzde çizgiler ve kırışıklıklar oluşturmaktadır. Bununla birlikte ciltte kahverengi lekeler ve noktalarda oluşmaktadır.

  2 – Gençler Kansere Yakalanmazlar.

  Bu da yanlış bilinen bir şeydir cilt kanseri genç ya da yaşlı herkeste görülebilir ve en çok rastlanılan kanser türlerinden biridir.

  3 – Cildin Eşit Oranlı Olarak Bronzlaşması Kişiyi Güneşten Korumaktadır.

  BENZER YAZI :  Düşük Östrojen Belirtileri

  Bronzlaşma hakkında doğru bilinen yanlışlar içerisinde bu faktörler gelmektedir. Aslında cildin ne kadar bronzlaşması o kadar hasar görmesi demektir.

  4 – Solaryum İle Güneşte Bronzlaşmak Aynı Şeydir.

  Bu yanlış ise insanların cilt kanserine yakalanma olasılığını güçlendirmektedir. Çünkü solaryumla doğal bir şekilde D vitamini alınamamaktadır. Sağlıklı bronzlaşma nedir sorunusun cevabı ise güneşte bronzlaşmaktır.

  5 – UVB Işınlarının Cilde Herhangi Bir Zararı Olmaz

  UVA ışınları cildin ne kadar zarar veriyor ise UVB ışınları da bir o kadar cilde zarar vermektedir. Bu nedenle cilde bu iki yaşından koruyacak şekilde tedbir almak gerekir

  6 – Solaryum kişiyi zayıflatmaktadır

  Hayır, böyle bir şey söz konusu değildir. Bu sadece bir spekülasyondur. Sadece ciltte kalori yakma işini hızlandırmaktadır. Ancak kişinin zayıflaması etki etmemektedir.

  7 – Koruyucu kremlerin hiçbir zararı yok koruyucu kremler zararlıdır kanser riski oluşturmaktadır

  Bu konu ile ilgili sadece spekülasyonlar ortada dönmektedir. Güneş koruyucular dikkat dizisi seçildikleri zaman güneşin zararlı etkilerinden cildi koruyabilmektedir. Bu doğru bilinen yanlışları da öğrendikten sonra yapılması gereken sağlıklı bronzlaşmak için altın kuralları uygulamaktır. Şimdi de sağlıklı bronzlaşma nedir diyenler için altın kuralları sıralayalım.

  Sağlıklı Bronzlaşmanın Altın Kuralları

  1- Sağlıklı bronzlaşmak için güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde güneşe çıkmamak gerekir

  2- Eğer güneşle birebir temas edeceksiniz güneş gözlüğü şapka kullanmanız gerekir.

  3- Güneşe çıktığınız zaman açık renkli kıyafetler ve ince kıyafetler giymeye özen göstermelisiniz.

  4- Sağlıklı bronzlaşmanın altın kurallarından en önemlisi nasıl güneş yağı seçilmeli sorusudur. Bunun için en az 50 faktör ve üzerinde güneş koruyucular kullanmanız gerekir.

  5- Havuza her girip çıktığınızda güneş koruyucu tekrar tekrar uygulamanız gerekir. Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde omuz, baş, göğüs, yüz gibi hassas bölgeleri güneşten koruyarak güneşlenmek gerekir.

  6- Tatile çıkmadan önce eğer bronzlaşmak gibi bir niyetiniz var ise bir dermatolog ile görüşmeniz faydalı olacaktır. Güneş koruyucu seçiminde bir dermatolog önerisinden faydalanmanız gerekir.

  7- Alacağınız güneş koruyucu 50 faktör ve üzerinde koruma faktörlü olmasına dikkat edip bununla birlikte kokusuz ve parfümsüz olmasına dikkat etmeniz gerekir.

  Aslında bronzlaşmak cildin güneş karşısında gösterdiği bir savunma mekanizmasıdır. Vücut ve cilt güneş ışınlarıyla karşı karşıya kaldığı zaman sağlıklı olan hücreleri korumak adına savunmaya geçer ve melanosit denilen cilde rengini veren maddeler etrafında bir koruma hücresi oluşturulur.

  Nasıl güneş yağı seçilmeli sorusunun asıl cevabı ne kadar bronzlaşmak istediğinize bağlıdır. Faktör sayısı ne kadar artar ise o kadar az güneşten etkilenirsiniz. Bu koruma hücreleri çoğalarak savunma mekanizması geliştirirler. Bu da cildin bronzlaşması anlamına gelmektedir. Bronzlaşmak aslında cildin hasar görmesi olarak bilinse de bir sağlıksızlık değildir. Güneş ışınları karşısında kendini korumaya alan cildin artık kullanmayı bırakması ve canlı olmayan hücrelerin renk değiştirmesi olarak tanımlanabilir. Bir de sağlıklı bronzlaşmak adına yapılan hatalar söz konusudur. Çok sık rastladığımız bu hataları da şu şekilde sıralayabiliriz.

  BENZER YAZI :  Hamilelikte Baş Ağrısı Nedenleri

  Güneşle Birebir Temas Ederek Bronzlaşmak

  Eğer sağlıklı bronzlaşma nedir diye düşünenlerdenseniz ve bronzlaşma kararında iseniz bunu güneşle direkt karşı karşıya kalarak değil güneş ışınlarının daha eğik geldiği saatlerde yapmalısınız.

  Hızlı Biçimde Bronzlaşmak

  Bronzlaşmayı yavaş yavaş gerçekleştirin. Çok kısa bir süre içerisinde bronzlaşmak yerine daha uzun bir zaman dilimi içerisinde cildinizi bronzlaştırmaya çalışın.

  Solaryumda Bronzlaşmak

  Bronzlaşmak için solaryum yerini doğal güneş ışınlarının tercih etmelisiniz. Çünkü solaryum her seansta cilde zarar veren bir uygulamadır. Bunun yerine çıkacağınız tatilde güneşli direkt cildinizi temas ettirmeden ve geniş bir zamana yayarak bronzlaşmayı tercih etmelisiniz.

  Hareket Etmek Önemli Değildir

  Hareket çok önemlidir. Daha hızlı ve daha çabuk ulaşmak istiyor iseniz hareket etmeniz sizin faydanıza olacaktır. Kumsalda uzanıp bronzlaşmak yerini bir süre güneş altında kaldıktan sonra denize girip çıkarak ya da farklı spor aktiviteleri yaparak güneş altında bronzlaşmayı tercih etmelisiniz.

  Koruyucu Kullanmak Çok Önemli Değildir

  Bronzlaşmanın en temel ögelerinden birisi güneş koruyucuları kullanmaktır. Güneş koruyucusu konusunda mutlaka bir dermatolog önerisinden sonra koruyucunuzu alın. Bununla birlikte güneş koruyucunun 50 faktör üzerinde olmasına dikkat edin. Alternatif yöntemleri de deneyebilirsiniz.

  Bronzlaşma konusunu güneş koruyucular yerine alternatif yöntemler de etkili olmaktadır. Bunlara başvurarak güneşin zararlı etkilerini asgariye indirebilirsiniz. Zeytinyağı, kakao yağı, havuç yağı gibi ya da bebek yağı gibi doğal ürünler bronzlaşmanıza yardımcı olacak ve size sağlıklı bir bronzlaşma olarak dönecektir.

  Güneşlendikten Sonra Güneş Kremi Kullanmama

  Duş aldıktan sonra vücudunuzun tamamını güneş kremi ile bağlanmanız cildinizin nem dengesini sağlayacaktır. Ciltte soyulmalara ve sağlıksız bir bronzlaşmaya engel olacaktır. Bronzlaşma hakkında doğru bilinen yanlışlar ne kadar halk arasında yaygın olarak kabul görse de siz bile bile lades demeyin.

  uyariUyarı metni: Sagliksiteniz.Com üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Sagliksiteniz.Com yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Sagliksiteniz.Com sorumlu değildir.
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.