Rahim Kısalığı Neden Olur?

  Gebeliğin 22. ve 24. haftalarında yaşanan bebek kayıplarının, erken doğum olmasının başta gelen sebeplerinden biri rahim kısalığı veya rahim yetersizliğidir.

  Rahim Kısalığı Neden Olur?

  Rahim Kısalığı Neden Olur? Gebeliğin 22. ve 24. haftalarında yaşanan bebek kayıplarının, erken doğum olmasının başta gelen sebeplerinden biri rahim kısalığı veya rahim yetersizliğidir. Peki, rahim kısalığının nedenleri nelerdir, rahim yetersizliği neden olur?

  Rahim kısalığı gebelerde düşük veya erken doğuma yol açabilen bir sorundur. Bebeğin hangi hafta doğduğuna bağlı olarak ve erken doğum yapılan hastanenin bebek yoğun bakım ünitesi bulunup bulunmaması bebeğin yaşama şansını belirler. Rahim kısalığı nedenleri nelerdir merak edenler için açıkladık.

  Gebeliğin ilk 5-6. aylarında hafif kanlı akıntı ve dolgunluk hissi ile hastaneye başvuran hamileliğin büyük bir çoğunluğunda erken doğum gözlenir. Acı olan ise, bebeğin yaşama tutunamamasıdır. Tıp artık eskiye nazaran çok daha ilerlemiş durumunda olduğundan, bebeğin hayatta kalması için tüm gerekenler yerine getirecektir.

  Rahim Kısalığı / Rahim Yetersizliği

  Rahim Kısalığı / Rahim Yetersizliği

  Rahim ağzı normalde 5 cm uzunluğua sahiptir. Rahmin hem dışa hem de içe (vajinaya) açıklann bölümleri vardır. İçe açılan bölümü kapalı ve birkaç milimetre çapındadır. Dışa açılan bölüm ise gebeliğin ilerlemesiyle birlikte açılmaya başlar ve en fazla 3-4 mm’e kadar açılır. Doğuma yakın ise hem iç bölüm hem de dış bölüm açılmaya başlar.

  Rahim ağzı yetersizliği veya kısalığı doğuştan olabilir. Sonradan geçirilen bazı cerrahi operasyonlarda rahim ağzı kısalığına veya rahim ağzının özelliğinin kaybetmesine neden olur. Sonradan husule gelen rahim ağzı yetersizliği nedeni başında geçirilen operasyonlar gelir. Zor doğumlarda daha sonra kadınlarda rahim ağzı yetersizliğine neden olabilir.

  Rahim ağzı kısalığı ve yetersizliği diğer nedenleri;

  • Gebeliğin 2. trimester döneminde daha önce yapılan sebebi bilinmeyen düşükler
  • Rahim boynu üzerine uygulanan leep işlemi ya da biopsi
  • Anneniz size hamileyken DES ilacı kullanması (DES ilacı düşük yapılmasını engellemek amacıyla daha önceleri kullanılırdı, ancak bebeklerde üreme yolu sorunlarına yol açtığı için artık yasaklandı.)
  • Kürtaj geçirme
  uyariUyarı metni: Sagliksiteniz.Com üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Sagliksiteniz.Com yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Sagliksiteniz.Com sorumlu değildir.
  BENZER YAZI :  Adet Görmeyi Anlamak: Bir Kadın Psikolojisi
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.