Sağlık Siteniz

  Koroner Arter Hastalığı

  KORONER ARTER HASTALIĞI: Koroner arter hastalığı günümüzde dünyada en yaygın sağlık problemlerinin başında gelmektedir.

  28.12.2021
  0
  420
  Koroner Arter Hastalığı

  Koroner Arter Hastalığı: Koroner arter hastalığı günümüzde dünyada en yaygın sağlık problemlerinin başında gelmektedir. Tüm gelişmelere rağmen halen ölüm nedenlerinde ilk sıradaki yerini devam ettirmektedir.

  Koroner arter hastalığı günümüzde dünyada en yaygın sağlık problemlerinin başında gelmektedir. Tüm gelişmelere rağmen halen ölüm nedenlerinde ilk sıradaki yerini devam ettirmektedir.

  Koroner Arter Hastalığını Nasıl Tanımlayabiliriz?

  Koroner arter hastalığı kalbin etrafını çevreleyerek kalp kasını besleyen koroner arterlerin tıkanıklığına ya da daralmasına verilen addır. Nedeni koroner arterlerin damar sertliğidir.

  Koroner Arter Hastalığının Tedavi Yöntemleri

  Koroner arter hastalığının en etkin tedavisi hastalıktan korunmadır. Hastalığa karşı korunma bilincinin geliştirilerek erken yaşlarda yaşam şekli düzenlenmesi yapılmalıdır. Koroner arter hastalığının klinik düzeyde tespitinden sonra çeşitli tedavi seçenekleri kullanılabilir. Temel tedavi diyet, egzersiz ve ilaç tedavisidir. Hastalığın daha ilerlemiş formlarında girişimsel tedavi yöntemleri kullanılmalıdır. Günümüzde teknolojideki hızlı gelişmeye paralel olarak her geçen zaman cerrahi tedavi zorunlulukları azalmaktadır. Girişimsel kardiyoloji alanındaki balon kateter ve stentlerdeki gelişmeler zorluk derecesi yüksek hastalarında tedavisini mümkün kılmaktadır. Ciddi damar hastalıkları balon anjioplasti ve koroner stent uygulaması ile tedavi edilebilmektedir.

  Stent Nedir?

  Stent, balon işlemi ile açılan damarın tekrar daralma ihtimalini azaltsın diye damar duvarına takılan ve çok ince metalik tellerden örülmüş silindirik bir kafes olarak tarif edilebilir.

  Stent Nedir?

  Stent Uygulaması Nasıl Gerçekleşir?

  Koroner stentler hastalıklı ciddi darlık oluşturan damar bölgelerine kateterler vasıtasıyla yerleştirilerek darlıklar tamamen giderilebilmektedir. Hastalıklı koroner arterin çapına ve hastalık bölgesinin uzunluğuna göre değişik çap ve uzunlukta stentler kullanılmaktadır.

  Stent Çeşitleri Nelerdir?

  Koroner stentler üretim şekline göre çeşitlilik göstermektedir. Çelik stentler ve kobalt krom stentler günümüzde en yaygın kullanılan stentlerdir. Koroner stentlerin yerleştirildikleri damar bölgesinde değişik oranlarda tekrar hastalık oluşabilmektedir. Damar çapının küçük olması, hastalıklı damar bölgesinin uzun olması, diyabet hastalığı, kolestrol yüksekliği, sigara kullanımı, diyet ve egzersize uyumsuzluken sık hastalığın tekrarlama nedenlerindendir. Bu nedenle koroner arter hastalığının tedavisinde diyet, egzersiz ve ilaç tedavisine uyum çok önemlidir.

  Tekrar Damar Daralmalarında Ne Gibi Stentler Geliştirilmiştir?

  Stentlerdeki tekrar daralmanın engellenmesi için ilaç kaplanmış stentler geliştirilmiştir. Stent üzerine özel tekniklerle yerleştirilmiş ve hastalıklı damar bölgesine belirli bir süre salgılanan ilaçlarla hastalığın baskılanması amaçlanmıştır. Stent üzerindeki ilaç hastalıklı bölgeye salgılanarak hastalıklı bölgede hücre çoğalmasını baskılanmaktadır. Özellikle damar çapı küçük uzun segment ( bölüm, parça ) hastalıklı lezyonlarda ilaçlı stentlerin yeniden daralma oranı normal stentlerden belirgin oranda daha düşüktür. Şeker hastalığı ( Diabetes mellitus ) olan hastalarda normal stentlere göre ilaçlı stentler daha düşük yeniden daralma oranına sahiptir.

  Teknoloji Arttıkça İlaçlı Stentler Daha da Etkinleşiyor Diyebilir miyiz?

  Günümüzde stent kaplama teknolojilerinin gelişmesi ve daha güvenilir ilaçların kullanılması ilaçlı stentlerin üstünlüğünü arttırmıştır. İlaçlı stentlerin gelişmesi yaygın damar hastalığı olan hastalarda cerrahi gereksinimini azaltmıştır. Tam tıkalı damarların ve uzun segment ( Bölüm, parça ) daralmış damarların tedavisi mümkün olmuştur.
  Tabi ki ilaçlı stentlerde etkinlik ve güvenilirlilik teknolojik gelişmelerle gittikçe artmaktadır. Yakın zamanda eriyebilen ilaç kaplanmış stentler kullanıma girecektir. Stentler üzerindeki ilacı salgıladıktan sonra tamamen eriyerek kaybolacaktır. Tekrarlayan girişimler ve operasyonlar açısından daha güvenli tedavi uygulamaları yapılabilecektir.
  Teknolojideki gelişmelere paralel olarak daha güvenilir ve daha konforlu tedavi seçenekleri ile koroner arter hastalığı tedavisi yapılabilecektir. Unutulmamalıdır ki tüm bu gelişmelere rağmen en etkili, en ucuz ve en güvenilir tedavisi koroner arter hastalığından korunmadır.

  uyariUyarı metni: Sagliksiteniz.Com üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Sagliksiteniz.Com yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Sagliksiteniz.Com sorumlu değildir.
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.