Göz Kuruluğu Neden Olur Tedavisi Nasıldır?

  Günümüzde en sık karşılaşılan sağlık problemleri başında göz kuruluğu da yer almaktadır. Peki, göz kuruluğunun sebepleri nelerdir ve göz kuruluğu nasıl tedavi edilir?

  Göz Kuruluğu Neden Olur Tedavisi Nasıldır?

  Göz Kuruluğu Neden Olur Tedavisi Nasıldır? Günümüzde en sık karşılaşılan sağlık problemleri başında göz kuruluğu da yer almaktadır. Peki, göz kuruluğunun sebepleri nelerdir ve göz kuruluğu nasıl tedavi edilir? İşte bu sorularınızı uzmanlarımızı yanıtladı.

  Göz kuruluğu yakıntısı artık çok daha fazla kulağınıza geliyor olabilir zira teknolojiyle beraber, gözümüzü kırpmadan baktığımız parlak ekranların sayısı her geçen gün artmakta. Tek kapı aralamasa da, gözleri kırpmadan uzun müddet telefon, tablet, dizüstü bilgisayar gibi ekranlara odaklanmak göz kuruluğuna sebep olan etkenlerin başında gelir. Göz kuruluğu gözlerin yeterince göz yaşı üretmemesi olarak özetlenebilir. Kuruluğun bir başka nedeni de gözyaşlarının yeterince yoğun olmaması ve çok tez buharlaşması olabilir.

  Göz Kuruluğu Neden Olur?

  Gözyaşlarımız, göz sağlığımızı korumakta, gözlerimizi her türlü enfeksiyona karşı savunmaktadır. Gözde kuruluk hissi olması ve bulanık görme de gözyaşları sayesinde engellenmiş olur. Ancak, gözlerde kuruluk, batma, yanma, net görememe gibi şikayetler söz konusu ise, göz yaşının azlığı veya bazı göz sağlığı sorunları akla getirilmelidir. İşte, gözde kuruluk nedenleri.

  Yaşa bağlı göz kuruluğu: Yaşlandıkça gözde kuruluk başlaması normaldir zira vücut kendi kendine gözyaşı üretimini azaltır.

  Hormonal farklıklar: Bilhassa menopoz sonrası kadınlarda hormonal değişiklikten ötürü sık yaşanır.

  Gözyaşının az üretilmesi: Şayet yaşlanmaya veya hormonal farklıklara bağlı değilse, gözyaşının daha az üretilmesi A vitamini eksikliği ya da şeker hastalığına bağlı olabilir.

  Göz Kuruluğu Neden Olur?

  Gözü az kırpmak

  Kontakt lens kullanımı

  İlaçlar: Yaygın olarak kullanılan pek çok ilaç göz kuruluğuna kapı aralayabilir.

  Bağışıklık sistemi bozuklukları

  Çevresel etkenler : Sert rüzgar, klima ya da havadaki polenlerin artması gibi durumlar göz kuruluğuna kapı aralar.

  BENZER YAZI :  Göz Sulanması Çözümleri

  Göz kapağı işlev bozukluğu

  Göz Kuruluğu Nasıl Tedavi Edilir?

  Hastalığın belirtileri, kendini hemen hissettirmeye başlamaktadır. En bariz özelliklerin başında yanma, ağrı, bulanık veyahut daha az görme, kızarıklık, gözde batma, kaşıntı, gözde toz veyahut kirpik varmış gibi hissetme, göz kapağında ağırlık, aşırı derece sulanma gibi vaziyetler, göz kuruluğunun başlıca belirtileridir. Tedavi olasıdır ancak ilk belirtileri hissettiğiniz anda bir hekime müracaat ederseniz daha erken sonuçlar elde edersiniz. İlk metot gözün ihtiyaç duyulan olduğu nem miktarını dengelemek için yapay gözyaşı metodu uygulanmaktadır. Şayet ilerlemiş bir olay ise cerrahi müdahaleye müracaat edilmektedir.

  uyariUyarı metni: Sagliksiteniz.Com üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Sagliksiteniz.Com yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Sagliksiteniz.Com sorumlu değildir.
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.