Boyun Kütletme Tedavisi Nedir? Kayropraktik Tedavi Hakkında

  Boyun Kütletme Tedavisi Nedir? Kayropraktik Tedavi Hakkında

  Boyun kütletme tedavisi (kyropraktik tedavi), herhangi bir ilaç, operasyon, cihaz olmadan sadece ellerin kullanılması ile uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu haliyle manuel bir tedavi yöntemi diyebileceğimiz boyun kütletme, fizyoterapinin alanına girmektedir. Boyun kütletme uygulamasının bir diğer adı ise kayropraktik tedavi olarak geçmektedir. Boyundaki sorunlar her ne ise yapılan muayene ve tetkikler ile tespit edilir. Eğer boyun kütletme tedavisi kişi için uygunsa, bu yöntem çeşitli teknikler kullanılarak el ile uygulanır ve kişiyi tedavi etmeye yöneliktir.

  kayropraktik boyun kutletme tedavisi nedir 140723

  Halk arasında bu tedavilere genel olarak kütletme ismi verilmektedir. Bu da uygulana yöntemin bilim dışı olduğu gibi yanlış düşüncelere neden olur. Oysa ki bu tedavi yöntemi, tıbbın bir kolu olan fizyoterapi alanına girmektedir ve uzman fizyoterapistler tarafından uygulanmalıdır. Eğitimi, deneyimi, kim olduğu belli olmayan kişiler tarafından bu tür uygulamaların yapılmasına izin verilmemelidir.

  Boyun kütletme tedavisi, omurga kütletme tedavisinin bir parçasıdır diyebiliriz. Çünkü boyun bölgesi omurga ile bütündür. Bu tedavide amaç, eklemlere doğru şekilde müdahale ederek kişinin şikayetlerini ortadan kaldırmaktır.

  kayroprakti tedavisi nedir 140723

  Boyun Kütletme Tedavisi Kimlere Uygulanır?

  Boyun kütletme tedavisi, omurga ve eklemlerden kaynaklı, boyunda oluşan problemleri çözmeye yönelik bir tedavi çeşididir. Bu noktadan bakıldığında bu tedavi yöntemi, genel olarak aşağıdaki durumların tedavisi için kullanılmaktadır:

  • Boyun fıtığı
  • Duruş bozuklukları
  • Boyun ağrıları
  • Boyunda hareket kısıtlılığı
  • Boyunla ilişkili çeşitli eklem sorunları
  • Boyun bölgesindeki kas spazmları
  • Stresten kaynaklığı omuz gerginlikleri

  Yukarıda saymış olduğumuz rahatsızlıklar, uzman hekim tarafından araştırılır. Durumun neden kaynaklandığı tespit edilir. Eğer eklemlerle ilgili bir sorun tespit edilirse ve boyun kütletme tedavisi için uygun görülürse, bu yöntem uygulanır. Ancak her zaman bu yöntemi uygulamak uygun olmayabilir. Özellikle şu kişiler için boyun kütletme tedavisi uygun değildir:

  • Kemik erimesi olan kişiler
  • Bölgede tümörü olan kişiler
  • Bölgede kırığı, çıkığı olan kişiler
  BENZER YAZI :  Yüksek Topuklu Ayakkabı ve Ayak Sağlığı

  Bu gibi durumlarda boyun kütletme tedavisi uygun bulunmamaktadır. Bu kişilerin, rahatsızlıkların kaynağı ile ilişkili olan bölüme muayene olup, o bölümde tedavisi görmesi gerekir.

  Boyunla ilgili ağrı, hareket kısıtlılığı, fıtık gibi çeşitli sorunlar genel olarak şu kişilerde görülmektedir:

  • Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olanlar
  • Bilgisayar başında fazla zaman geçirenler
  • Masa başında fazla vakit geçirenler
  • Telefonda mesajlaşmaya çok vakit ayıranlar
  • Duruş bozukluğuna sahip olan kişiler
  • Stresli bir yaşam tarzı olanlar

  Bu kişilerde, eklemler ile ilgili problemlerin oluşması oldukça olağan bir durumdur. Çünkü gün içerisinde omurga ve boyun olması gerektiği pozisyonda değildir. Eklemlerde de çeşitli mekanik sıkıntılar gelişebilmektedir. Bu noktada boyun kütletme tedavisi, kişini normal standartlarına dönmesine yardımcı olacaktır.

  Boyun kütletme tedavisi, literatürde geçen ismiyle de kayropraktik tedavi, boyunla ilgili rahatsızlıkların giderilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Kişi, bu tedaviye uygunsa, süreç başlatılır. Rahatsızlığın durumuna göre tedavi 1 ya da daha fazla seansla kişi tedavi edilir.

  uyariUyarı metni: Sagliksiteniz.Com üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Sagliksiteniz.Com yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Sagliksiteniz.Com sorumlu değildir.
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.