Hamileliğin İlk Ayında Yaşananlar

  Adet gecikmesi ve yapılan gebelik testi ile anne adayının hamile olduğu ortaya çıkmıştır. Gebelik testi 2 şekilde, kan ve idrar testi olmak üzere yapılır.

  Hamileliğin İlk Ayında Yaşananlar

  Hamileliğin İlk Ayında Yaşananlar. Adet gecikmesi ve yapılan gebelik testi ile anne adayının hamile olduğu ortaya çıkmıştır. Gebelik testi 2 şekilde, kan ve idrar testi olmak üzere yapılır. Doktorların bir çoğu kan testi yerine idrar testini yani hamilelik testini önermektedir. Bu yüzden idrar testi en sık kullanılan ve en önerilendir. Evde de uygulanabildiği için, pratik bir testtir. Test sonucu yapıldığında eğer ilk dört haftaya denk geliyorsa, bebek oluşumunun başındadır.

  Hamileliğin İlk Ayında Yaşananlar Nelerdir?

  Adet gecikmesi ve yapılan gebelik testi ile anne adayının hamile olduğu ortaya çıkmıştır. Gebelik testi 2 şekilde, kan ve idrar testi olmak üzere yapılır. Doktorların bir çoğu kan testi yerine idrar testini yani hamilelik testini önermektedir. Bu yüzden idrar testi en sık kullanılan ve en önerilendir. Evde de uygulanabildiği için, pratik bir testtir. Test sonucu yapıldığında eğer ilk dört haftaya denk geliyorsa, bebek oluşumunun başındadır.

  Yeni yeni hücresel farklılaşma gerçekleşmiştir ve birçok hücre şeklindedir.. Zaman içerisinde tek hücre haline gelir. Ve bu dönem embriyo döneminin en erken dönemindedir. Anne adayı adet gecikmesi olmuştur ve şaşkınlığını üzerinden atıp yeni yeni alışmaya başlamıştır. Bu bir ayda anne hormonlarında artış söz konusudur.

  Hamileliğin İlk Ayında Yaşananlar

  Bu hormonlardan bir tanesi progesteron hormonudur. Bu hormonun artması bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına sebep olur.  Gebe olduğundan emin olan anne adayının, bu bağırsak hareketlerinin yavaşlamasından dolayı bağırsaklarında gaz birikimi olur. Bu gaz birikimi annenin karnında şişkinlik oluşturur.  Rahimde büyüme yokken, bu şişkinlik karnın büyümesine sebep oluyor. Ve anne adayları bunu bebek zannediyor. Bu yanlış bir tanıdır, bu sadece gaza bağlı şişkinliktir.

  Sık görülen bulantılar da genellikle birinci hafta geçtikten sonra bu şikâyetler artar. Bulantı farklı bir yan etkidir. Hamile kalan anne adayının ilk çocuğunda yoksa ikincide de yok anlamına gelmez veya her ikisinde de olabilir.  Aslında bu bulantının artışı, azalışı hamile bayanın psikolojisine bağlı olarak değişmektedir.  İlk bir ay içerisinde kanamalar olabilir, bu kanamalar sırasında düşük ihtimal de olsa düşük tehlikesi olabilir.  Sadece kanama varsa düşük tehdidinden bahsedilir, kanamadan sonra eğer parça düştüyse düşük söz konusudur.

  uyariUyarı metni: Sagliksiteniz.Com üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Sagliksiteniz.Com yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Sagliksiteniz.Com sorumlu değildir.
  BENZER YAZI :  Hamilelikte Anne Sağlığı ve Beslenme
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.