Ayak Kokusunun Nedenleri ve Tedavisi

  Ayak kokusu sosyal yaşantımızı doğrudan etkileyen bir durumdur.

  Ayak Kokusunun Nedenleri ve Tedavisi

  Ayak Kokusunun Nedenleri ve Tedavisi: Ayak kokusu sosyal yaşantımızı doğrudan etkileyen bir durumdur. Bir çok tedavi yöntemi olmakla birlikte tek kalıcı tedavi yöntemi cerrahi müdahale gerektiren sempatik sinir sistemini bloke etme yöntemidir.

  Ayak kokusu günlük yaşantıda hemen hemen herkesin başına gelmesinden korktuğu, utanıp sıkıldığı bir durumdur.Sosyal yaşamı etkileyen ve başa gelmesi durumunda insanı sıkıntıya sokan, öz güvenini zedeleyen ayak kokusu aslında sanıldığı kadar basit değildir. Önemli sağlık problemleri arasında görülen ayak kokusu doktorlar tarafından tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

  Ayak kokusunun nedeni aslen ayaktaki terlemeye dayalı aşırı bakteri üremesi veya mantar oluşumuna dayanır. Çok nadir olarak görülse de bu hastalığın bazı kanserlerin belirtisi olabileceği de doktorlar tarafından bildirilmekte. Aynı zamanda troid, şeker hastalığı gibi sağlık sorunlarının habercisi olabiliyor. Genelde ayak kokusunun altında farklı hastalıklara dayanan bir neden bulunamasa da stres ve sıkıntı altındaki insanlarda da görülebiliyor.

  Tedavi olunsa dahi ayak kokusunu engellemek için tedbirler almak ileride oluşabilecek sorunları en aza indirir. Öncelikle her insan ayak konusunda hijyeni alışkanlık haline getirmelidir. Günde en az bir kez ayaklar ılık su ile yıkanmalıdır. Tabi ki giyecek konusunda da dikkatli olmanız gerek. Üremek için karanlık ve sıcak yerleri seven bakteriler için suni deri ve plastikten yapılan ayakkabılar oldukça verimli yerler. Uzmanlar nefes alan pamuklu çorap ve hakiki deri ayakkabı kullanımının mantar ve bakteri üremesini engellemek için ilk adım olduğunu söylemekte.

  Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

  Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

  Birçok insanın muzdarip olduğu bu sevimsiz durumun halk arasında birçok çözümü var. Menekşe yağı, şifalı bitkilerden yapılma kremler, kına yakmak, pudralamak daha bulabileceğiniz onlarca çözümden sadece bazıları. Bu çözümler ayak terlemesini engellemek veya kokuyu bastırma amacı güderler. Fakat bu çözümler kulaktan dolma olmakla beraber sorunun köküne inmediği için genelde etkili olmamakta, etkili olsa dahi kısa süreli ve verimsiz çözümler sunacaktır asla gerçek bir tedavi yöntemi değildirler. En güvenilir ve etkili yol bir hekime görünmek ve tedaviye sürekli devam etmektir. Maalesef tedavi kısa süreli değildir ve genelde hastalar bir süre sonra pes eder veya farklı yollara başvurma eğilimi gösterirler.

  BENZER YAZI :  Emziren Annelerde Gaz Yapan Yiyecekler

  Tıpta da birçok tedavi seçeneği önümüze sunulmakta. Doktorlar tarafından tek kalıcı tedavi olarak görülen, cerrahi bir müdahale gerektiren ve fazla aktif olan sempatik sinir sitemini bloke etmek hastalar tarafından nadiren tercih edilmekte. Tek kalıcı tedavi yöntemi olan bu seçenek hastaları biraz korkuttuğu ve maddi olarak da herkesin karşılayamayacağı bir yöntem olduğu için insanlar genelde geçici tedavileri tercih etmektedir. Bu geçici tedavi seçeneklerinde ise SGK tarafından karşılanan alüminyum klorid içeren su ve losyon kullanımı, sadece bazı üniversite ve özel hastanelerde bulunan hastanın el ve ayaklarına suyun içerisinden doğru elektrik akımı verilerek uygulanan iyon torofez tedavisi veya başka bir seçenek olarak botoks göze çarpmaktadır. Ancak bunlar arasından en kısa olan botoks dahi 6-7 ay arasında çözüm sağlamaktadır.

  uyariUyarı metni: Sagliksiteniz.Com üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Sagliksiteniz.Com yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Sagliksiteniz.Com sorumlu değildir.
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.